سوال از شما – حکم شهادت دروغ چیست ؟

شهادت دروغ، دو سال حبس دارد ؟
🔹در دعوی توهین! شاکی که همسایه است، اقدام به معرفی یک نفر شاهد از دیگر همسایه‌ها را نموده. در صورتیکه بجز خانواده بنده هیچکس شاهد ماجرا نبود و هیچگونه شواهدی هم دال بر حضور شاهد ایشان در خانه نبوده. اول اینکه شهادت این همسایه قابل قبول هست یا نه؟ و یا اینکه باید به اثبات برسد که شاهد به نحوی ذی نفع است! دوم اینکه اگر شاهد بگوید در خانه خود و پشت پنجره مشغول به مشاهده وقایع بودم آیا شهادت او قابل اتکا است و یا اینکه باید به اثبات برسد ایشان به دروغ شهادت داده است؟
🔹ادای شهادت دروغ مطابق قانون جرم بوده و دارای مجازات می‌باشد. ماده ۶۵۰ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی بیان می‌دارد، هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.) از طرفی دیگر شهادت باید از روی قطع و یقین ادا شود. ضمن آنکه دادگاه حق تحقیق و بررسی لازم را در خصوص خلاف واقع بودن شهادت خواهد داشت. حاصل آنکه در صورت علم به خلاف واقع بودن شهادت، شهادت مذکور معتبر نمی‌باشد.